SpongeBob

SpongeBob

 

O bajce "SpongeBob"

 

SpongeBob jest morską gąbką (często mylony z kawałkiem sera), która mieszka w miejscowości Bikini Dolne na dnie oceanu. Jego domem jest osiadły na dnie ananas. Jego ulubionym zwierzątkiem jest ślimak Gacuś. SpongeBob uwielbia spędzać czas na zabawach, do których należą przede wszystkim puszczanie baniek i łowienie meduz. Jego pozytywne nastawienie do świata przysparza mu wielu przyjaciół, ale nadmiar wigoru czasem wpędza w kłopoty. Poza zabawą i wygłupami SpongeBob znajduje też czas na pracę w restauracji "Pod Tłustym Krabem", gdzie przygotowuje kraboburgery, popularne morskie smakołyki. W pracy stara się zawsze zadowolić swojego szefa - Pana Kraba. Najlepsi przyjaciele SpongeBoba to: Patryk, Sandy oraz Skalmar.

 

SpongeBob obrazek

SpongeBob i przyjaciele

SpongeBob ogrodnik

Sponge Bob obrazek

 

 

 

SpongeBob i przyjaciele

 

SpongeBob SpongeBob Kanciastoporty - tytułowy bohater bajki, który jest żółtą, wesołą gąbką. Zwykle ubrany w kwadratowe spodenki z czerwonym krawatem. Bardzo przyjaźnie nastawiony do życia oraz napotykanych mieszkańców oceanu. SpongeBob jest dziecinny, pełny energii, a przez swoją bezmyślność często wpędza siebie i znajomych w kłopoty. Nie najlepiej odczytuje też rzeczywistość. Skalmar, którego uważa za swojego najlepszego przyjaciela w rzeczywistości wcale go nie lubi. Nie zrażając się tym SpongeBob nieustannie próbuje bardziej zakolegować się ze Skalmarem. SpongeBob uwielbia swoją pracę i wielokrotnie zostaje w niej dłużej bez dodatkowej zapłaty. Gdy ma dzień wolny od pracy to przeżywa ciężką depresję i uważa, że stracił w tym dniu cel swojego życia. W wolnych chwilach puszcza bańki i łowi meduzy. Ponadto uczęszcza na nauki jazdy, prowadzone przez panią Puff co jednak nie przynosi żadnych rezultatów. Gdy podchodzi do egzaminu praktycznego to zjada go trema i oblewa egzamin za egzaminem. Jego ulubione powiedzonko to: "Jestem gotów!". Do łapania meduz zakłada okulary. Zna też Ka-Ra-Te.
Patryk SpongeBob Patryk Rozgwiazda - różowa rozgwiazda, najlepszy przyjaciel SpongeBoba. Zazwyczaj ubrany tylko w krótkie seledynowe spodenki w fioletowe kwiaty. Ma niezwykle niski iloraz inteligencji i świetnie uzupełnia się ze SpongeBobem w wygłupach i psotach. W wolnym czasie najchętniej łapie meduzy lub się leni. Mieszka pod wielkim głazem i jest sąsiadem Skalmara. Zjada wszystko co mu wpadnie w ręce. Jest gruby, leniwy i nie lubi sportu. Ma siostrę o imieniu Sam.
Skalmar Skalmar Obłynos - szarawy kalmar, który ma pecha mieszkać w domu pomiędzy SpongeBobem, a Patrykiem. Obaj okropnie go denerwują przez swą dziecinność. Z charakteru jest ponury, zgorzkniały i apatyczny. Chciał zostać wielkim artystą, a zamiast tego pracuje jako kasjer w "Pod Tłustym Krabem" i szczerze tej pracy nienawidzi. Uważa się za wybitnego klarnecistę, jednak inni nie podzielają jego samozachwytu. Godzinami ćwiczy grę na tym instrumencie, a także maluje autoportrety, których zgromadził 497. Jego największym rywalem jest Skalmir Maminsyn, który osiągnął ogromny sukces. Skalrmar konsekwentnie obarcza innych winą za zwoje porażki. Uważa innych, za ignorantów, którzy nie poznali się na jego geniuszu. Największym marzeniami Skalmara są zdobycie upragnionej sławy, oraz życie z dala od SpongeBoba.
Sandy Pysia Sandy Pysia - pochodząca z Teksasu wiewiórka, która jest dobrą przyjaciółką SpongeBoba. Mieszka na drzewie odizolowanym od wody za pomocą szklanej kopuły. Na co dzień nosi specjalny akwalung co umożliwia jej swobodne życie pomiędzy morskimi stworzeniami. Uwielbia sport i razem ze SpongeBobem chodzą na treningi Ka-Ra-Te. Inną jej pasją jest nauka i z chęcią zdobywa nowe pokłady wiedzy.
Plankton Plankton - malutki organizm zamieszkujący wody Bikini Dolnego. Rywalizuje z Panem Krabem i próbuje zdobyć jego przepis na kraboburgery. Sam prowadzi dużo gorszą restaurację o nazwie Kubeł Pomyj. Przez swoje niegodziwe zachowania nie jest lubiany przez mieszkańców Bikini Dolnego. Posiada komputerową żonę i imieniu Karen. Kiedyś był przyjacielem pana Kraba.
Gacuś Witold Junior Gacuś Witold Junior - niebieski ślimak, ukochane zwierzątko domowe SpongeBoba. Nie potrafi mówić, za to potrafi miauczeć jak kot oraz zawiązywać sznurówki. W swojej różowej muszli jest w stanie pomieścić niemal wszystko. Choć jest mądrzejszy od SpongeBoba to jest mu bardzo oddany.
Pan Eugeniusz Krab Pan Eugeniusz Krab - czerwony krab z lekką nadwagą, który jest pracodawcą SpongeBoba w restauracji "Pod Tłustym Krabem". Jest bardzo oszczędny i bardzo uważnie ogląda każdego wydanego dolara. Pasjonuje się swoim interesem i zarabianiem pieniędzy. Wraz ze swoją córką Perłą zamieszkuje wielką kotwicę. Zakochany w pani Puff.
Pani Puff Pani Puff - biała rozdymka do której SpongeBob chodzi na lekcje jazdy. Jej męża złowili rybacy i został przerobiony na nocną lampkę. Jej marzeniem od zawsze było posiadanie szkoły jazdy i chciała nauczyć jeździć każdego kto się do niej zgłosi. Niestety jej plan legł w gruzach kiedy do jej szkoły zawitał SpongeBob i 38 razy oblał egzamin na prawo jazdy. W wyniku nieumiejętnych zachowań SpongeBoba Pani Puff kilkukrotnie wylądowała w szpitalu oraz więzieniu. Stąd jego widok doprowadza ją często do histerii i rozpaczy. Relaksuje się uprawiając ogródek warzywny. Jej największym marzeniem, jest to, by nigdy więcej nie spotkać SpongeBoba.

 

 

Ciekawostki o bajce "SpongeBob":

 

  • Pierwsze słowa, które wypowiedział SpongeBob brzmiały "Czy mogę przyjąć zamówienie?".

 

  • Pierwsze imię Pana Kraba brzmi Eugeniusz (z ang. Eugene).

 

  • Jedną ze sławnych osób, które podkładały głos w serialu był Johnny Depp.

 

  • W pierwotnym zamyśle twórcy SpongeBob miał się nazywać SpongeBoy, jednak nazwa ta była już zarezerwowana dla producenta mopów.

 

  • Stephen Hillenburg, twórca SpongeBoba, z zawodu jest biologiem morskim.

 

  • Stephen Hillenburg długo nie mógł wymyślić jakiego rodzaju stworzeniem powinien być główny bohater jego opowieści. Na początku chciał, aby był to ziemniak jednak po konsultacjach uznano, że taka postać nie zdobędzie zbyt dużej sympatii dzieci. Na pomysł, aby była to gąbka wpadł podczas... mycia naczyń.

 

 

SpongeBob w Kids Hits (kliknij):

 

Spongebob ubrania dziecięce

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl