Kolorowanki dla dzieci i inne zabawy edukacyjne

Zabawa z dzieckiem nie musi być jedynie pozbywaniem się nudy. Bo czy np. kolorowanki dla dzieci to tylko bezmyślne nadawanie kolorów czy także coś więcej? Rozrywka może być także doskonałym sposobem na naukę, rozwój oraz poznawanie świata.

Ciekawą propozycją tego typu zabaw są np. łamigłówki językowe. Mogą one przybierać przeróżne formy i odbywać się w rozmaitych, codziennych sytuacjach. Już bardzo proste odnajdywanie rymów w słowach rozwija dziecięcą kreatywność. Podobnie oddziałuje na dziecko rytmiczne klaskanie, tupanie i inne czynności manualne towarzyszące śpiewaniu czy deklamacji. Trening słowny wpływa zarówno na umiejętności lingwistyczne, muzykalność, a nawet poczucie humoru.

Do zabaw rozwijających zaliczamy także gry z kategorii "tożsamościowych" czyli wcielanie się w jakąś charakterystyczną postać (np. bohaterowie kreskówek, gwiazdy muzyki czy aktorzy). Zadaniem dzieci w tej zabawie jest wczuć się w rolę konkretnej postaci naśladując jej głos, gesty oraz charakterystyczne zachowania.Można przy tym używać także rekwizytów czy charakteryzacji, które dodatkowo uatrakcyjnią zabawę.

Sprzęt elektroniczny jest już praktycznie wszędzie i praktycznie niemożliwe staje się wychowywanie dziecka w odseparowaniu od tego typu przedmiotów. Kiedy zatem dziecko dostrzeże już potęgę i możliwości komputerów, smartfonów czy internetu to należy zadbać, aby używało ich do odnajdowania odpowiedniej treści. W sieci znajduje się całkiem sporo prawdziwie wartościowych (nierzadko bezpłatnych) stron internetowych pozwalających wspomagać prawidłowy rozwój dziecka.

Są to na przykład kolorowanki do druku (zerknij na: Printable coloring pages) lub kolorowania on-line. W czasie takiej zabawy dziecko udoskonala swoje możliwości manualne i kreatywność. Jednocześnie bawi się przy tym doskonale. Warto przejrzeć także ofertę gier logicznych oraz naukowych. Czas spędzony przy takich rozrywkach z komputerem nie będzie bezmyślnie zmarnowany.

Kolejną wartą uwagi rozrywką wzmagającą kreatywność jest zabawa angażująca twórcze myślenie. Może to być konkurencja polegająca na tworzeniu ciągów słów według pierwotnie ustalonych kryteriów. Np. dziecko musi podać obiekty o kilku cechach – np. zielonych (trawa, brokuł itp.). Następnie liczba kryteriów jest powiększana: rzeczy lub obiekty zielone i podłużne. Wraz ze wzrostem liczby kryteriów rozgrywka staje się trudniejsza i bardziej angażuje umysł.

Kolorowanki, zabawy lingwistyczne, próby aktorskie, zgadywanki.... zabaw i gier rozwojowych jest naprawdę sporo i kolejne można także wymyślać samemu (w końcu to też rozwija:) Ważne jest jednak by zabawa wciąż była zabawą, a przyjemne stanie się pożytecznym.

 

Kolorowanki edukacyjneKolorowanki Świnka Peppa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl